A. Management Staff
1. S. O. Baba—DTh, B.A.Th, M. Div (Igbaja), PhD (JETS) Provost.
2. M.N. Tsado—B.A. (Igbaja), M.A. (Igbaja) M.TH (NBTSO) Deputy Provost (Admin. & Finance).
3. J. O. Adeyanju—DTh (Ilesa), B.A. Hons, M.A. (Ibadan), MATS (Igbaja), PhD (Ibadan)— Deputy Provost (Acad).
4. Kehinde Israel Olusola – ND, (Kwarapoly), B.Sc. (UNAD). Registrar
5. J. O. Adetoyese—DTh (Igbaja), B.A. (JETS), M.Div (Kenya), M.A. (Uni Ilorin), PhD (Uni Ilorin)— Chaplain
6. M. D. Olajide—DTh (ETCOR), B.A. C.E., B.A.Th (Igbaja), M. A. T. S. (JETS) Dean, Student Affairs (DSA).
7. D.D. Bayode—Diploma Detudes Francaises (Lome), Librarians Registration Council of Nigeria (LRCN), B.L.S (ABU), M.ED (Ibadan)—Librarian
8. Moses O. Adewumi – HND Accountancy (KwaraPoly) – Bursar
9. Awodo Joshua Ola – HND (Kwara Poly), Auditor
10. J.K. Oyebanji (JP) – B.Sc, PGD Mass Com, Advanced Cert. in Pub. Mgt. PRO

B. Faculty Staff
1. S. O. Baba—DTh, B.A.Th, M. Div (Igbaja), PhD (JETS)
2. J. O. Adeyanju—DTh (Ilesa), B.A. Hons, M.A. (Ibadan), M. A (Igbaja), PhD (Ibadan)
3. M.N. Tsado—B.A. (Igbaja), M.A. (Igbaja) M.TH (NBTSO)
4. Tunde Aremu—Grade II, ND, HND (Kwara Poly), M. Divinity (Seoul Korea), D.Min (Igbaja)
5. A. M. Amodu—Dip, B.A. (Ibadan), M.A. (Ilorin), PhD (Unilorin)
6. J. T. Oderinde—Grade II, B. Th (Igbaja), B.A. (Salem), MATS (USA), PhD (Ibadan)
7. J. O. Adetoyese—DTh (Igbaja), B.A. (JETS), M.Div (Kenya), M.A. (Unilorin), PhD (Unilorin)
8. S.A. Alayande—DTh; BTh (UMCATC); MATS (Igbaja); M. A. (Seoul Korea)
9. S. S. Salami—B.A. Th (Igbaja), B.A. CRS (Ibadan), M.A. Church History, M. Phil (Ibadan)
10. S.O. Awokoya—B.A.Th (Igbaja), B.A.CRS (Ibadan), MATS (Igbaja), M.A. (Unilorin)
11. K. P. Kareem—B.A. Th (Igbaja), B.A. CRS, M.A. (Ibadan)
12. Isaac A. Abolarin. C.Th (UMCATC), B.Ed CRS, (ABU Zaria) M.A. (Unilorin), Ph.D. (Unilorin).
13. M. D. Olajide—DTh (ETCOR), B.A. C.E., B.A.Th (Igbaja), M. A. T. S. (JETS)
14. G. O. Olajide—DTh (ETCOR), B.A.C.E., M.A.C.E. (Igbaja)
15. Segun Y. Zubairu—B. A. C.E., MATS (Igbaja)
16. D. D. Bayode—Diploma Detudes Francaises (Lome), Librarians Registration Council of Nigeria (LRCN), B.L.S (ABU), M.ED (Ibadan)
17. Paul O. Adebayo B.ATh (Igbaja) M.A.T.S (Igbaja)
18. Alexander Abonyi B.A(JETS) PGDE, (Kano) MA (Igbaja)
19. G.O Adeboye B.A (Ibadan), M.A
20. Benjamin O. Bello HND (Kwara Poly), M. Div (ETSI) M.Th (UMCATC)
21. Victor F. Hussaini Dip . Child Dev. (Missouri), B. A. TH, M. A. (Igbaja)

Department of Bible & Theology
1. S.O. Awokoya (M.A) HOD
2. S. O. Baba (M.Div., Ph. D)
3. Tunde Aremu (M.Div, D. Min.)
4. M. D. Olajide (M.A)
5. S. Y. Zubairu (M.A)
6. P.O. Adebayo (M.A)
Department of Christian Religious Studies
1. K. P. Kareem ((M.A.) HOD
2. J. O. Adeyanju (M.A)
3. Tunde Aremu (M.Div); D. Min
4. A. M. Amodu(M.A)
5. J. T. Oderinde (Ph.D)
6. S.A. Alayande (M.A.)
Department of Christian Education
1. G. O. Olajide (M.A.) HOD
2. S. A.Alayande (M.A.)
3. J.A. Aboyeji (M.A)
Department of Missions & Evangelism
1. Segun Y. Zubairu (M.A) – HOD
2. Matthew N. Tsado (M.A)
3. Benjamin O. Bello (M.A)
Department of Pastoral Studies
1. S. S. Salami (M.A.)2
2. .J. O. Adetoyese (M. Div.)
3. A. M. Amodu(M.A)
4. M. D. Olajide (M.A.)
5. Alex Abonyi (M.A)
Women Bible School Teachers
M. B. Asonibare (M. Div)—Coordinator
A. B. Aremu (NCE)—Teacher